Niektóre szkoły zalecają pisanie pracy magisterskiej nie w postaci jednolitego tekstu ale w postaci kolumn. Część wykładowców, szczególnie starszych, narzeka, że w ten sposób uzyskujemy taki efekt, jakbyśmy pisali artykuł do gazety. I jedna i druga opcja ma swoich zwolenników, jednak niewątpliwie warto zastanowić się nad podziałem przynajmniej części tekstu pracy magisterskiej na kolumny.
Dzięki takiemu zabiegowi praca magisterska na pewno uzyska ciekawy efekt świeżości. Monotonia pracy dyplomowej na pewno przynajmniej w części zostanie przełamana. Na kolumny można podzielić tekst w sytuacji, gdy coś wymieniamy lub chcemy porównać, ale nie chcemy stosować wypunktowania ani tabeli.
Aby podzielić tekst na kolumny, musimy zaznaczyć interesującą nas partię tekstu, a następnie wejść w menu "Układ strony" i w sekcji "Ustawienia strony" odnaleźć opcję "Kolumny". Na początku można wybrać podział na dwie lub trzy kolumny równej szerokości, ewentualnie jedną kolumnę (z prawej lub z lewej) węższą niż drugą. Jeśli chcemy, możemy ustawić ręcznie także podział na większą ilość kolumn.
Jeśli już dokonamy podziału na kolumny, warto sprawdzić, jak wygląda to graficznie. Najważniejsze jest, czy na przykład dwie kolumny nie są duże, a trzecia składa się z kilku linijek. Jeśli jednak odpowiednio dopasujemy tekst do kolumn, wszystko powinno być w jak najlepszym porządku.