Każdy kto ma za sobą studia wyższe zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie pracy magisterskiej. Również studia licencjackie wieńczy obrona pracy. Aby więc zdobyć wykształcenie konieczne jest sumienne podejście w trakcie trwania studiów wyższych, ale i podczas przygotowywania się do obrony pracy magisterskiej.
Pisanie prac jest więc czynnością niezbędną do osiągnięcia określonego wykształcenia i zdobycia tytułu naukowego. Praca magisterska pozwala na zdobycie dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz tytułu magistra. Z kolei prace licencjackie dają możliwość zdobycia tytułu licencjata.
Najważniejszym elementem przygotowywania pracy są materiały do prac. Tylko ich gruntowne przygotowanie gwarantuje napisanie pracy interesującej. Część tych materiałów to oczywiście bibliografia, czyli wykaz niezbędnych do danego tematu prac naukowych. Tę bibliografię z pewnością pomoże sporządzić promotor pracy. Sporządzenie bibliografii to dopiero wstęp. Warto poświęcić swój czas na przestudiowanie konkretnych opracowań naukowych np. w bibliotece.
Po przygotowaniu materiałów następuje sporządzenie szkicu pracy, jej planu. To również bardzo ważny element pisania pracy. Szkic pracy jest bardzo pomocny, bowiem dzięki niemu w łatwy sposób można uporządkować zebrane wiadomości, które stanowić będą treść pracy. Samo pisanie po sporządzeniu pracy nie musi być chronologicznie uzależnione od kolejnych punktów szkicu. Oczywiście treść pracy powinna być logiczna i uporządkowana.